Publikacje
Wentylacja spawalni
Kolejnym tematem, którym się zajmujemy jest wentylacja pomieszczeń spawalniczych. Podczas procesu spawania powstają duże ilości dymów, pyłów i spalin, które zagrażają zdrowiu personelu a także utrudniają realizację prac. Z tego powodu w pomieszczeniach gdzie prowadzone są prace spawalnicze należy wykonać skuteczną instalację wentylacyjną wyciągową. Poniżej przedstawiono kilka metod wentylacji takich pomieszczeń.
Rozwiązania doraźne
Naszą analizę rozpoczniemy od obiektów, w których prowadzi się tymczasowo prace spawalnicze. W takich przypadkach gdzie montaż instalacji wentylacyjnej jest nieopłacalny można zastosować urządzenia mobilne do przewietrzania pomieszczenia lub odciągu miejscowego. Przewietrzanie można wykonać za pomocą mobilnego cyrkulatora ZEFIR – takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku obiektów częściowo otwartych (namioty, blaszaki), gdzie istnieje możliwość umieszczenia wentylatora w przegrodzie drzwiowej lub oknie. W celu uzyskania dobrego efektu połączenie wentylatora z otworem okiennym należy uszczelnić. W przypadku spawania w przestrzeniach zamkniętych (zbiorniki, kontenery) do wentylacji można użyć odsysacza spalin ZOS.
Zastosowanie kurtyn powietrznych
Obieg powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie to kolejny temat, który chcemy Państwu przybliżyć . Wewnętrzny obieg powietrza nie jest bezpośrednio związany z wentylacją pomieszczeń jednak urządzenia wentylacyjne są do tego wykorzystywane.
Dlaczego obieg powietrza w pomieszczeniach jest istotny?
Powodów jest kilka. Podstawowym powodem wymuszania ruchu powietrza wewnątrz pomieszczenia jest potrzeba wyrównania temperatury w pomieszczeniu. Większość ciepła przepływa w pomieszczeniach poprzez konwekcję swobodną (ciepło ucieka do góry), niestety jest to niekorzystne zarówno ekonomicznie jak również zdrowotnie. Kolejnym powodem wymuszania obiegu powietrza w pomieszczeniu jest zabezpieczenie pomieszczeń przed niekontrolowanym dopływem powietrza z zewnątrz przez otwory drzwiowe. W celu ograniczenia dopływu powietrza poprzez drzwi należy stworzyć wewnętrzną barierę ochronną. W takich sytuacjach skutecznie sprawdzają się urządzenia wentylacyjne nazywane kurtynami powietrznymi.